Finansowy Maraton

Czy rynek kredytów gotówkowych się zmienia?

Funkcjonowanie firm pożyczkowych, gdzie dominuje krajowy kapitał jest coraz trudniejsze. Sytuacja w udzielaniu kredytów krótkoterminowych zmienia się przez otoczenie konkurencyjne, a także przez optymalizację przepisów. Jednym z największych zagrożeń branży jest ustawa antylichwiarska i zapisy, w których najwięcej zyskuje przeciętny kredytobiorca. Przydatnych wiadomości szukaj również na http://www.cashowo.pl.

Zmiany w parabankach

W ostatnich latach firmy pożyczkowe zarabiały duże pieniądze. Suma pożyczek na rynku to kilka miliardów złotych rocznie. Boom kredytowy rozpoczął się mniej więcej dziesięć lat temu i trwa do teraz. Większość przedsiębiorstw pożyczkowych wchodzi do internetu, ponieważ to gwarantuje obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a także znacznie lepsze monitorowanie potrzeb kredytobiorców. Prywatne firmy pożyczkowe dominują w segmencie klientów wykluczonych finansowo, studentów, bezrobotnych, osób z zajęciami komorniczymi. Wiele prywatnych firm pożyczkowych udziela kredytów ratunkowych (wsparcie procesu oddłużenia). Rynek kredytów gotówkowych zmienia się przez dostęp do pożyczek społecznościowych, do inwestorów indywidualnych, do niezależnych pośredników międzynarodowych. Prawo UE jest bowiem nadrzędne nad krajowym, a pożyczki gotówkowe można bez problemu porównywać w przestrzeni międzynarodowej. Wystarczy korzystać ze stosunkowo prostych narzędzi multimedialnych.

Konkurencja branżowa, socjalna i presja podatkowa w natarciu

Inny problem sektora pożyczkowego to dynamiczny rozwój programów socjalnych. W Polsce to 500+. Większość beneficjentów programów socjalnych to jednocześnie ważni klienci dla parabanków. Rywalizacja z programami socjalnymi jest niezwykle trudna i większość parabanków optymalizuje oferty pod klientów premium, a nie tylko pod wykluczonych finansowo. To zmienia nieco warunki funkcjonowania kredytu gotówkowego. Niektóre parabanki zupełnie rezygnują z monitorowania kredytobiorców w popularnych bazach danych, np. BIK i BIG. Rynek kredytów gotówkowych dotyka ponadto podatek bankowy (na razie powiązany z największymi parabankami w sektorze). W segmencie występuje nastawienie na maksymalne obniżanie kosztów, czy na automatyzację udzielania pożyczek. To akurat bardzo dobra wiadomość z perspektywy klienta.